טיול ספונטני בצפון יוון

רוצים להצטרף לטיול?

בוקינג

טיול ספונטני בצפון יוון או בזכות הסופה "דניאל" הרווחנו חוויה.


מפגש רעים באחת השבתות התקבלה החלטה של שלושה זוגות בשנות השבעים לחייהם לצאת יחד לטיול ביוון. צעירים ברוח (ויעידו על כך הנכדים), סקרניים רוצים להנות הנופים, התרבות, אחד מהשני ועם השני ולהרגיש חוויה של חופשה שיש בה שימחה, קצת אסקפיזים וניקוי ראש ו.. בכל זאת מודעים גם למגבלות רמת המסלול האתגרי.

החמישה העניקו לי את המנדט לארגן את הטיול (באמת חברים טובים.. ) ואני לא הדפתי מספיק מהר את ההצעה וזרקתי אותה למישהו אחר. כולנו שבענו מטיולים מאורגנים באוטובוסים הגדולים עם לוח פעילות מבצעי שצריך לתקתק אותו כחוזה מובנה.

ההחלטה הראשונה הייתה לבנות טיול מאורגן עצמאי וההחלטה השניה הייתה לפנות לנועם מחברת Adventure Greece. ביקשנו את אזור פיליון, ולאחר התייעצות קיבלנו תוכנית שנראתה מעניינת ויפה.

תואם לנו מדריך יווני נהדר, מסלול ומקום לינה כטיול כוכב. מה שלא תואם איתנו הייתה הסופה הטרופית דניאל ששלושה ימים לפני מועד הנסיעה הסתערה על אזור זה ביוון וגרמה להצפות והרס רב. המלון שבו היינו אמורים להתארח נותק מחשמל ומקשר אינטרנטי, גשרים נהרסו ודרכים שובשו (ועל כך בוודאי יספרו אלו שהחופשה שלהם הקדימה את שלנו בשבוע ימים בלבד).

הבנו שצריך במהירות להתארגן למסלול טיול אלטרנטיבי. נעם נכנס לתמונה שוב ובעבודה שחרגה בהרבה מלוח הזמנים השיגרתי ארגן לנו טיול מהמם: התחלנו מסלוניקי לעייירת הרועים מצובו הבנויה במדרון אלפיני הגולש אל העמק למטה. הייתי שם לפני שלושים שנה, הזקנים עם השפמים ומקלות ההליכה שהם יותר סמל סטטוס מאשר תומכות טיפוס, יושבים באותו מקום כמו אז.
לנו ב Kipi Suites בזגוריה שהם סויטות מרווחות בכפר גבוה שאליו מגיעים בכביש פתלתל בתוך יער הצומח על מדרונות היורדים לקניון ויקוס העמוק.
למחרת טיילנו בחבל זגוריה לא הרחק מהגבול עם אלבניה והידוע בנופיו הפראיים, בגשרים העתיקים.
ביום הבא נסענו לחבל צומרקה, איזור של טבע פראי הכולל מפלים, נחלים, נהרות, כפרים ציוריים, יערות ופסגות הרים. בערב ביקרנו בבית הכנסת ביואנינה ואלגרה תושבת יהודיה סיפרה על הסטוריית היהודים במקום כולל מאורעות מלחמת העולם השניה.
ביום השלישי נסענו כמעט שלוש שעות אל המנזרים התלויים במטאורה, אתר מורשת עולמית של אונסק”ו.
ביום הרביעי ביקרנו בקסטוריה השוכנת סביב אגם אורסטיאדה הרחב, על לשון יבשה החודרת למי האגם ובאגמי פרספה הנמצאים על משולש הגבולות יוון – אלבניה -צפון מקדוניה.

לפני סיום הדיווח, שנראה למי שלא היה שם כרשימת מכולת אבל מעורר התרגשות בכל מי שביקר במקומות האלה, נציין רק את היום החמישי עם אדסה “עיר המים” הנקראת כך בגלל יובלי המים הזורמים ממש בתוך העיר, ולפוזאר שהוא פנינת טבע הכוללת בריכות טבעיות מים קרים וחמים.

וכמה מילים על תנאסיס המדריך: אנגלית מצוינת, אוהב את העבודה, נהג מעולה בדרכים ארוכות ולא פעם לא קלות. מסביר ונותן מידע אבל לא מעיק. הוא היה אחראי על הזמנת האוכל מהתפריט בטברנות ותמיד האוכל היה מצוין (וזול). הרגשנו בידיים בטוחות וכל הלוגיסטיקות זרמו דרך הטלפון שלו ביוונית בלי שנצטרך לדאוג ולעסוק בכך.

המשכנו בסלוניקי באופן עצמאי. בדיעבד לו התייעצנו עם נעם גם על חלק זה בטיול היינו יכולים למקסם את העונג עוד יותר.

 לא בזבזנו זמן, הגענו לכל מקום – אבל בנחת. הפסקות הקפה וההתרעננות היו לפי בקשתנו וכך גם שעת היציאה בבוקר.

משתפת אותכם בכיף וברצון לחלוק עם עוד מטיילים, אולי בעלי אפיון דומה לקבוצה שלנו, חופשה נהדרת. תודה לנעם ולתנאסיס. יוון גדולה יפה ונעימה, ואנחנו נחזור אליה.

סמדר ושאר חמשת חבריי הטובים.

טיולים מומלצים