כרתים Crete

צרו קשר

בוקינג

כרתים הוא האי הגדול ביותר מבין איי יוון. גודלו והפופולריות שלו בקרב נופשים ישראלים מצדיק התייחסות מיוחדת.
בכרתים צמחה אחת התרבויות הראשונות באירופה – התרבות המינואית, שהתקיימה באי עוד לפני תרבות יוון הקדומה. קצת גאוגרפיה,  רוחבו של האי ממזרח למערב כ-320 ק”מ, ואורכו מגיע לכ-70 ק”מ. אוכלוסיית כרתים מונה כ-600 אלף תושבים. שיטחה של כרתים הוא 8,259 קמ”ר (להשוואה – שטחה של מדינת ישראל הוא כ-21,000 קמ”ר) השפה הרשמית בכרתים היא היוונית. האי כרתים הוא אחד האתרים הפופולריים בים התיכון וביוון – השני בגודלו אחרי קפריסין – הוא אחד מ13 המחוזות של יוון ובעצמו מחולק ל 4 מחוזות משנה  עיקריים. חאניה, הרקליון, לסיתי ורתימנון. רצועת החוף של האי נמתחת על פני 1046 ק”מ  ובירת האי היא העיר הגדולה הרקליון.  האי מאופיין ברכסי הרים גבוהים החוצים אותו ממערב למזרח ויוצרים מישורים פוריים, מערות וערוצי נחלים. הערוץ הארוך והמפורסם באי הוא קניון סמריה אשר אורכו 16 ק”מ ונמצא ברכס ההרים הלבנים במערב האי.   

כיצד להגיע לכרתים?

 בהפלגה מקורפו – Kerkyra (יש לפעמים בקיץ טיסות ישירות מהארץ לקורפו)
• בהפלגה מאיגומניצה – Igoumenitsa
• בטיסה ישירה מאתונה לקורפו ומשם הפלגה לפקסי.
לוח הפלגות ניתן לראות כאן  https://www.gtp.gr/RoutesForm.asp

מקומות מומלצים בכרתים

הרקליון – היא העיר הגדולה ביותר באי עם אוכלוסיה של מעל 120,000 איש, ובה ממוקם שדה התעופה הבינלאומי . הנמל הונציאני, עם שלל המסעדות, מוזיאון הארכיאולוגי שוק פשפשים.
קנוסוס  – Knossos מהתקופה המינואית האתר הארכיאולוגי החשוב ביותר בכרתים בה נבנה הלבירינט (Labyrinth) בו גר המינוטאור (Minotaur), ובה התרחש סיפורם של הטרגי של דדלוס ואיקרוס בנו

האי ספינלונגה (Spinalonga – אי המצורעים הוא אי סלעי קטן הנמצא בפתחו של מפרץ אלונדה  (Elounda).מפורסם בזכות הספר האי של סופיה שכתבה…

איוס ניקולאוס היא בירת חבל לסיתי – מפורסמת בזכות החופים שלה, אך יותר מכך בשל האגם הקטן (קוטר האגם 137 מטרים ועומקו 64 מטרים), הנקרא אגם ווליסמני (Voulismeni).

חאניה  (Chania) היא ללא ספק העיר היפה והרומנטית ביותר בכרתים, הרובע הוניציאני הקסום בית הכנסת והשוק הנפלא.

רתימנון (Rethymnon) היא בירתו של חבל רתימנון המצודה של רתימנון עומדת בראש גבעה נמוכה בשם פאלאיקסטרו (Palaiokastro)

רמת לאסיתי הנה הזדמנות לטעום קצת מכרתים של פנים האי, הרחק מהחופים. בגובה של כ-850 מ` פרושה רמת לאסיתי (Lasithi Plateau) הנפלאה, עמוסת ירק ועצי פרי. האיזור היה ידוע בעבר הודות לאלפי טחנות המים היחודיות שפוזרו כאן על-ידי הוניציאנים במאה ה-17 .

מערת דיקטאון (Dikteon Cave). המיתולוגיה היוונית מספרת שזה המקום בו החביאה ריאה את זאוס בנה, שגדל להיות שליט האלים.

אנויה למבקשים לראות את כרתים האמיתית – אנויה (Anogia) היא המקום. נסיעה 37 ק”מ דרום-מערבית להרקיליון, מרחיקה אתכם מהחופים ומקרבת אתכם אל כרתים המסורתית. הבתים, הבנויים על צלע הר.

היכן לישון בכרתים?

יש באי מגוון רחב של דירות אירוח עם מתקנים מפוארים ובריכות שחיה, וילות רבות ובתי הארחה. בכפרים הקטנים שב lakka ו logos מבחר של בתי מלון נחמדים. ב Gaios יש מגוון חנויות ומסעדות והפלגות סדירות לאי אנטיפאקסי הקרוב.
מלונות בכרתים

טיולים מומלצים