חצי האי פיליון Pelion

צרו קשר

Booking.com

רכס הררי שבפסגתו אתר סקי מושלג בחורף ונקודות תצפית לשני צידי האי. סביב חצי האי פיליון על קוו המים, חופים יפיפיים, כפרי דייגים ופינות נסתרות. דרכי הנוף הנפרסות לאורכו ולרוחבו של חצי האי יביאו אתכם לחופים השקטים של מפרץ פגסטיקוס במערב, או לצד “הפראי” המדהים ביופיו של הצד המזרחי. חצי האי פיליון  הוא אחד היעדים הפופולריים בין המטיילים ביוון, בתי הארחה והמלונות הקטנים יאירו פנים ובטברנות ישמחו למזוג לכם צ’יפורו מחמם לב ובכפרים שעל ההר יגישו מאכלי קדרה מהבילים. על דרך המלך בין הבירה אתונה לבירת מקדוניה שוכן חצי האי פיליון אשר בחבל מגנסיה Magnesia.    יש המכנים את המקום “פתחו של גן העדן האבוד” ו/או “ארץ הקנטאורים” וזאת בשל הנופים המיוחדים, שפע יובלי המים, מטעי פירות מלבלבים, כפרי דייגים ציוריים וחופים קסומים. פיליון זה גם רכס הררי עטור נקודות תצפית מרהיבות, אוכל כפרי אותנטי וגם ארץ הקנטאורים אותם יצורים מהמיתולוגיה היוונית שחציים אדם וחציים סוס.

כיצד להגיע לפיליון?

התחלת הטיול תלויה במקום שבו אתם נוחתים. אפשר להתחיל באתונה או בסלוניקי, תלוי בתקופה ובזמינות הטיסות. למי שמגיע מסלוניקי המרחק קצר יותר. נוסעים בכביש המהיר אתונה/סלוניקי עד לעיר וולוס השוכנת לפתחו של חצי האי פיליון המכונה גם הכניסה ל “גן העדן האבוד” ומתחילים בחגיגה של צבעים , ריחות, מראות וטעמים שיגרמו לכם לתכנן ביקור חוזר עוד לפני ששבתם הביתה. 

מקומות מומלצים בפיליון

לעלות  במעלה הרכס  עד לעיירה מקריניצה ולצפות מעל על וולוס הרוגעת למטה מראה מדהים במיוחד בשעות הערב המוקדמות. לשתות קפה ב”מרפסת של פיליו” בכיכר של מקריניצה בצלו של עץ הדולב הענק.  על ההר למעלה ליד הכפר חאניה ישנו אתר סקי קטן אטרקציה למקומיים ולתיירים מזדמנים אחרים. בחורף גם אוספים את הערמונים הגדלים על ההר, הערמונים של פיליו נחשבים לטובים ביותר ביוון. בטיול בפיליו ישנם כמה כפרים ש”אסור להחמיץ”. הכפר דאמוחארי בו צולמו סצנות רבות מהסרט “ממה מיה” . הכפר מקריניצה היושב ממש מעל העיר וולוס לשבת בכיכר מתחת לעץ הדולב העתיק ולצפות בשמש השוקעת במפרץ והצובעת את העיר בצבע אדום עז. צאגראדה/טסאגרדה עם עץ הדולב בן 1500 השנים (כך לפחות מספרים זקני הכפר). בצד המזרחי של חצי האי פיליון מספר חופים מדהימים ומי הטורקיז מזמינים לפינוק חוויתי, כפר הנופש איוס יואניס, החופים  של מילופוטאמוספאקיסטרה, חורפטו הצפונית עם חופיה הפראיים.  ביום טוב אפשר לראות את האיים סקיאטוס והאי סקופלוס אי שם באופק הרחוק. במעלה ההר, בכפר מילייס נמצאת תחנת הרכבת הקטנה שתקח אתכם לנסיעה רגועה בין הכפרים בואכה לחוניה (פרטים ולו”ז ראה בהמשך). ממש בקצה הרחוק – הדרומי של חצי האי פיליון ישנו כפר קטן אותנטי, ולמטה כפר דייגים אופייני הכפר טריקרי וכל הדרך לשם כמה מראות שלא יישכחו עוד זמן רב. מומלץ לשהות בחצי מספר ימים ולשלב טיול בכפרים שעל החוף ובאלה שעל ההר עם נופש “גב בטן” איכותי שליו ורגוע באחד הכפרים הקרובים לוולוס. האוכל היווני פשוט אך מגוון ובכל כפר/עיירה תמצאו לבטח משהו לאכול, ולא לשכוח תמיד יש את הסובלקי בהמון צורות ופנים. בקיצור, רעבים לא תצאו משם. לאחר שהות קצרה תבינו למה נקרא המקום “פתחו של גן העדן האבוד” ואם יתמזל מזלכם תפגשו גם קנטאור קטן מנומנם שלא הספיק להתעורר בזמן מהרעש שעוררתם. בסיומו של היום , כבר תגיעו ללא כל ספק למסקנה הבלתי נמנעת, כי פיליו שוכנת ממש על פיתחו של גן העדן הנעלם. בקלה נרה – צלצול הפעמונים בכנסיה הקטנה שבכפר העיר אותנו משרעפינו. הייתה שעת אחה”צ  מאוחרת והחלטנו לפסוע לאורך החוף על קוו המים, כלב קטן מנוקד בשחור ובלבן השתובב סביבנו בחדווה. אישה זקנה וילד קטן לצידה עסקו בדיג, חוטי ניילון ארוכים מגולגלים על חתיכת ענף. במעגן היאכטות אליו נוהרים יאכטונרים מכל העולם ממש לאורך הטיילת שהפכה למדרחוב ארוך שבקצהו השני כנסיה מרשימה. בצידה השני של הטיילת שורה ארוכה של בתי מלון מסעדות וטברנות ביניהן צ’יפורדיקות המגישות צ’יפורו ומעדני ים טריים. בעיר פועלת קהילה יהודית פעילה, בייכנ”ס ואנדרטה מרשימה לשואת יהודי וולוס. >> לדף מורשת קהילת וולוס מעל העיר מתנשא רכס הר פיליו, הצבע השולט ירוק, כל גווני הירוק, ובפסגה ענן לבן המבשר על מזג אוויר נח.
את היום מומלץ להקדיש לסיור לאורך החוף, לגלות חופי ים קסומים וכפרים ציוריים השוכנים לחופם. לעצור לשחייה קלה במקומות מרתקים , או סתם להתרגעות.

היכן לישון בפיליון?

אטרקציות בפיליון

בעת שתטיילו בנופים המרהיבים של חצי האי פיליון ניתן לשלב בטיול (במיוחד עם אתם משפחה עם ילדים), נסיעה ברכבת הקטנה שפעלה בזמנו בקיטור ועכשיו מתקדמת באמצעות דיזל, הרכבת הקטנה נוסעת בין הכפרים חושפת לעיני הנוסע את הנופים של חצי האי פיליון. הרכבת פועלת בדרך כלל בין האביב לסתיו, מסלול הנסיעה המתחיל בכפר “אנו לחוניה” Ano Lechonia ומסתיים בכפר מילייס Milies הנסיעה ברכבת אורכת כשעה וחצי כולל עצירה של 15 דקות בתחנת Apo Gatzea שם ניתן ללגום כוס קפה  או להרים כוסית ציפורו מתוצרת מקומית.
התחנה בלחוניה ממוקמת 12 ק”מ מהעיר וולוס וניתן להגיע אליה גם באוטובוס. בתחנה קיים מגרש חניה לטובת המגיעים ברכבם הפרטי. לתחנת בכפר מילייס ניתן להגיע רק ברכב פרטי.  לוח זמנים:
אפריל  עד  תחילת אוקטובר : בימים שבת וראשון
יולי עד תחילת ספטמבר :      בכל יום
יציאה מהכפר לחוניה 10:00 הגעה לכפר מילייס 11.30
יציאה מהכפר מילייס 15:00 הגעה לאנו לחוניה 16:30
 

מקומות קרובים

אם אתם מגיעים לתקופה של שבוע לפחות תוכלו לגוון את השהייה ביקיר באתרים שמסביבה הקרובה.  מנזרי מטאורה – במרחק של כשעה וחצי נסיעה מהעיר וולוס נמצא קומפלקס של מנזרים עתיקים השוכנים על מצוקי מטאורה. אלה המנזרים השניים בחשיבותם אחרי הר אתוס.  יעד נוסף השווה ביקור הוא הר האולימפוס, הנסיעה מוולוס  אורכת כשעתיים אפשר להכנס לשמורה ולעלות ברכב עד לגובה 1100 מ’. אפשרות נוספת לבקר ב 3 האיים הקרובים לפיליון. אפשר לקחת מעבורת מנמל וולוס  2.5 שעות הפלגה, או “דולפין” ספינה מהירה בהפלגה קצרה יותר כ  1.5 שעות. סקיאטוס הקוסמופוליטי, סקופלוס עטור הצמחיה או אלוניסוס היפיפה.

טיולים מומלצים