קסטוריה Kastoria

צרו קשר

Booking.com

קסטוריה היפה שוכנת סביב אגם אורסטיאדה Lake Orestiada הרחב, על לשון יבשה החודרת למי האגם.
בתיה של קסטוריה הבנויים בסוג של ארכיטקטורה מסורתית בת מאות שנים המאפיינת את העיר, יושבים לאורך החופים ועל המדרונות הגולשים אל המים. קצת לפני שמגיעים לעיר חייבים לעצור בנקודת תצפית מרהיבה על העיר המשתקפת במי האגם.

למטיילים בצפון יוון מומלץ להקדיש יום או אפילו שניים לקסטוריה עצמה ולסביבה הקרובה.
בטיילת שעל האגם בתי קפה ומסעדות לרב ובין בתיה העתיקים נחבאות טברנות המכינות אוכל יווני טעים ובלתי נשכח. העיר מתרפקת עדיין על תקופת הזהר שלה בעת שהייתה מרכז ייצור וסחר בפרוות, ענף שנגדע במהירות בשעה שבכל העולם החליטו להפסיק ללבוש פרוות בגלל עליית המודעות להתעללות בבע”ח. עדיין ניתן לראות בעיר מרכז לגידול מינקים ותעשיה שפועלת על “אדי הדלק האחרונים” לפני שהמסורת והסחר בפרווה יעלם ויישכח.
העיר שפרחה במאה ה 19 בשל הסחר בפרוות משופעת בעשרות כנסיות עתיקות מהתקופה הביזנטית. כיום נותרו כ  50 כנסיות עתיקות ובהם ציורי קיר מרשימים וברובעים העתיקים מבנים מרשימים של ארמונות מפוארים שהיו בבעלותם של סוחרי הפרוות העשירים של קסטוריה.
אין להחמיץ טיול נינוח סביב האגם, לצפות בעופות והציפורים המקננות בין קני הסוף, לשוט במעבורת שיט רומנטי או משפחתי ולעלות למקומות הנישאים ולהציץ על העיר שלמטה. בהחלט נוף עוצר נשימה.
לא רחוק מהעיר על שפת האגם ליד הכפר המודרני Dispilio דיספיליו, נתגלו בשנת 1932 שרידי התיישבות מהתקופה הנאוליתית, חורף שחון שהוריד משמעותית את מפלס המים חשף את הממצאים. בין הממצאים כלי דיג, כלים לחקלאות כלי קרמיקה ועוד, מה שמעיד שהמקומיים התפרנסו בעיקר מדיג. באתר הרחב ניתן לראות שחזור של המגורים ואמצעי המחיה של התושבים. כמו כן הוקם באתר מוזיאון קטן ומרכז מידע למבקרים.
הנקודה היהודית: ראשוני היהודים הגיעו לקסטוריה מאיטליה במהלך המאות ה 17 וה  18. במהלך 1944 גורשו יהודי קסטוריה למחנות ההשמדה –רק 38 מיהודי העיר שרדו.
כיום מתגורר בעיר היהודי האחרון. אנדרטה לזכר השואה הוקמה בעיר.

מקומות מומלצים בקסטוריה

“מערת הדרקון” הייחודית לעיר ערוכה באופן יוצא מהכלל כדי להעניק חוויה נהדרת למבקר בה, אגמוני מים מתוקים בינות לנטיפים, תאורה מיוחדת ושבילי ההליכה משלימים את החוויה.
גם בחורף קסטוריה מעניינת ומרתקת, ההרים עטורי עצי האשור מתכסים בשלג ואתר הסקי המקומי נותן מענה לחובבי הספורט הלבן. בשנים שהשלג מכסה גם את החלקים הנמוכים המראה יוצא מהכלל ובלתי נשכח. העיר לא שוקטת על השמרים בכל הקשור לחיי התרבות והאומנות שלה. 
הכפר הניאנדרטלי – מערת הנטיפים – אנדרטה לשואה – שייט על האגם – בתי האחוזה – המוזאון הביזנטי – מוזאון התלבושות – מוזאון הפולקלור – מוזאון המאבק המקדוני 

אטרקציות בקסטוריה

River Party – הפנינג מוזיקלי הנערך בתחילת חודש אוגוסט, כאשר למעלה מ – 50 אלף חוגגים מכל קצווי עולם מבלים בחיק הטבע.
פסטיבל Alexiada הנערך בסוף אוגוסט – חגיגות בסגנון ימי הבינים עם תלבושות תהלוכות ומחצגי רחוב, שמחה גדולה.
ערב השנה החדשה וה – Rgoustaria עם התלבושות והמסכות המפחידות שמטרתן לגרש רוחות רעות.

מקומות קרובים

 אגמי פרספה I הכפר נימפאו ן זגוריה 

טיולים מומלצים