ארטה יוון – Arta

   ארטה יוון – Arta Greece > מפת סיור הליכה בעיר
*תודה לתיאוחאריס וואדיבוליס  Theocharis Vadivoulis על המידע והצילומים שהביא וכתב – עליהם מתבססת כתבה זו.

AB2

גשר ארטה

מטיילים בצפון מערב יוון ? אל תדלגו על ארטה. ארטה מפורסמת ב”גשר ארטה” העתיק החוצה את נהר האראכטוס. כמו גם בקרבה שלה לחבל צומרקה שהטבע שולט בו. בדרך לארטה מן הסתם תעברו – תלוי מאיפה אתם מגיעים – בחוף המערבי של יוון כל הדרך מגשר ריו – נפפקטוס וצפונה בואך לפקדה, פרבזה הנמצאת לא רחוק, לצומרקה, פראגה ויאנינה. ארטה היא העיר עם ההיסטוריה הכי ארוכה בחבל איפירוס (החל מ – 625 לפנה”ס). בעת העתיקה ונקראה העיר “אמבראסיה”. מפורסמת במספר מוצרי מזון והפירות הנהדרים שהם מגדלים, חיי לילה מסעדות טברנות ומסורת עתיקת יומין. העיר שימשה כעיר בירה של המלך פירוס – ממצאים רבים ניתן לראות במוזיאון המקומי הכולל תכשיטי זהב מרשימים. מאוחר יותר הייתה ארטה לבירה הביזנטית – במאה 13 – של חבל איפירוס.  בין האתרים העתיקים שבעיר בולטת המצודה, התאטרון העתיק, המקדש של אפולו ועוד. בעת הכיבוש הרומאי הוגלו רב התושבים ל “Nicopolis” שהייתה סמל הניצחון הרומי על היוונים. ארטה התפרסמה שוב בתקופת הצלבנים – שנת 1204 ואז למעשה ניתן לה השם שמלווה אותה עד היום. אח”כ הפכה שנית לבירת איפירוס  בתקופת הביזנטית. זו גם הסיבה שקיימים בארטה אתרים רבים כמו המבצר של ארטה וכנסיות Panagia Parigoritissa, Agia Theodora, Agios Vasilios, Kato Panagia, Pantanassa, Moni Vlachernon. השלטון העותמאני ב 1449 הותיר בעיר אתרים רבים מהתקופה, בראשם מגדל השעון, מסגדים ומבני ציבור. ארטה השתחררה מהשלטון העותמאני בשנת 1881 והייתה הראשונה מאיפירוס שהצטרפה לממלכת יוון. הנקודה היהודית: בארטה חיה קהילה יהודית פעילה ומשגשגת והחיים התנהלו סביב בתי הכנסת ובית הספר היהודי. לאחר מלחמת העולם השנייה בה נרצחו 324 מיהודי ארטה, כמעט ולא נותר זכר לאתרים היהודיים שהיו בעיר וגם התושבים היהודיים שניצלו מהשואה עזבו את העיר לנצח. אל מול חומות המבצר הוקמה אנדרטה לזכר הנספים בשואה ולזכרה של הקהילה שנכחדה. >>לסיפור המלא של קהילת ארטה.

holocost memoriel 20170704_153744                  whach tower 220170704_095309                  View from the fortress (the Clock tower is visible too)IMG_20170104_115914_339

בעיר ארטה מתגוררים כיום כ – 40 אלף תושבים והיא עיר מודרנית ופעילה, יש בה חיי תרבות, ובילויים לרב. סביב ארטה ישנם אתרי טבע מרהיבים. חבל צומרקה נמצא לא רחוק משם (ארטה יכולה לשמש מקפצה לביקור מרתק בצומרקה). העיר שוכנת במרחק של 15 ק”מ בלבד ממפרץ “Ambracian” שבחוף הים. בעיר מגדלים פירות הדרים איכותיים וקיווי והמוצרים המפורסמים שמיוצרים בעיר כוללים גבינות נהדרות כמו פטה, גרווירה, קפלוטירי, גלוטיר ועוד. יש לארטה מותגים מקומיים מפורסמים משלה כמו, שוקולד ION , אוזו וצ’יפורו. אגב מזקקת הצ’יפורו הראשונה בכל האזור אשר הוקמה ע”י משפחת Gatios עדיין פעילה. בעיר ובסביבתה הקרובה פועלים מספר מלונות ברמה טובה המומלצים שבהם – 5 ק”מ ממרכז העיר – הם: Marathia עם מזרקות תרמיות, ו – Byzantino.

המדרחוב במרכז ארטה

המדרחוב במרכז ארטה

 אירועים וחגיגות בארטה

11 במרץ: החגיגה הדתית הגדולה ביותר באזור כולו היא חגיגת הזיכרון של תיאודורה הקדושה. שעפ”י האמונה הרווחת גם הגנה על היהודים. על פי המסורת של ארטה, היא תרמה את פיסת הקרקע לבניין בית הכנסת הראשון, והיא גם תרמה את חלקת האדמה לבית הקברות היהודי.

במחצית השנייה של חודש מארס: יום הזיכרון ליהודי ארטה (הם נעצרו ע”י הגרמנים ב -24 במארס 1944)

קרנבל (פברואר / מרץ): מסורת ומודרניות  מתמזגים לשבועיים 2 של קרנבל יווני (חגיגות אלו לא נערכות בקביעות). לארטה יש מסורת הקרנבל הארוכה ביותר באפירוס, מהתקופה הביזנטית.

חג הפסחא (אפריל / מאי):  בארטה Arta יש מסורת עשירה מאוד באירועי השבוע הקדוש וחג הפסחא. חגיגות האש באגיה תיאודורה ביום חמישי הקדוש, מצעד הקברים הקדושים בליל שבת הקדוש, שבירת בקבוקים וצלחות לאחר “תחיית המתים הראשונה” בשבת בבוקר הקדוש, ואת הזיקוקים בחצות של יום הפסחא, הופכים  את האירוע בארטה  למיוחד באמת.  אירועי  חג הפסחא . זו התקופה הכי צפופה עבור ארטה.  ובאוויר נישא  ריח הדשא הקצוץ  והטרי המתערבב עם ריח של פרחים כתומים.

יוני: חוגגים את שחרור ארטה (24-06-1881) עם מגוון רחב של אירועים (ריקוד מסורתי, תיאטרון, מופעים, קונצרטים וכו ‘) אשר פועלים כחודש.

במהלך יולי / אוגוסט / אוגוסט:  הרבה חגים דתיים יכול להיות סיבה לרקוד ולשתות.  אז ב -20 ביולי ו -21 ביולי ב Dafnoti, ב -27 ביולי ב Rodavgi ו ב 15 אוגוסט כמעט בכל מקום יש ירידים “panigiria”, ריקודים מסורתיים יוונים,  סובלאקי souvlaki וכו ‘…בחודש אוגוסט יש גם אירוע שחייה. “Ambracian gulf crossing” ספורטאים באים להתחרות ולשחות מ Vonitsa אל החוף הקרוב ביותר של האי Koronissia.

26 ספטמבר – אוקטובר 2: שוק הפשפשים של ארטה, “בזאר”  בסגנון מזרח תיכוני, הגדול והמסורתי ביותר בין הבאזרים באזור. מסורת שנמשכת מתקופת ביזנטיון. האירועים מלווים לונה פארק. ליריד מסחרי המתקיים מגיעים עסקים מכל רחבי הארץ.

 15 באוקטובר  (תמיד באמצע אוקטובר) חוגגים את  יום הציפורו והערמון בכיכר Rodavgi. החל משעה 10:30: דמי כניסה 1 אירו (אבל אתה מקבל tsipouro זכוכית עם הלוגו “Rodavgi + שנה”). ה- tsipouro חינם בעוד ערמונים ומזון אחר נמכרים בדוכנים. יש מוסיקה מסורתית שמתנגנת  עד שעה 5-6 (לחגיגות מגיעים כ 3000 אנשים).

דצמבר: חגיגות מהאגדות  – “מבצר אגדות ” מתקיים במסגרת אירועי חג המולד, הוא מאורגן במבצר, מיועד בעיקר לילדים.

imagesB

מה אפשר לראות בסביבות ארטה
Ambracian Gulf מפרץ שמורת טבע מוגנת ובה מינים נדירים של עופות מים כגון, שקנאים ופלמינגו
Koronissia באי הקטן (25 ק”מ מארטה) אליו ניתן להגיע ברכב, חופים נהדרים ומים חמימים ורדודים (חצי שעה נסיעה מארטה) באי גם כנסיה ביזנטית “Panagia Koronissia” מהמאה ה-10. וכן מסעדת דגים נהדרת: “myrtaria” << קישור למסעדה. Peta village.כפר קטן (7 ק”מ מארטה) אנדרטת לקרב נגד העותמאנים מ-1882 ונוף יפה של ארטה Vlacherna village בכפר הזה נמצאת כנסיה ביזנטית יפה ומיוחדת מהמאה ה – 13. Rodavgi village הכפר שוכן בגובה 700 מטר ממנו ניבט נוף נהדר של הרי צ’ומרקה ואגם Pournari . Kommeno הכפר הקרוב למפרץ נהרס ע”י הנאצים ב 16 באוגוסט 1943 ו 317 מתושביו הוצאו להורג ביניהם משפחה יהודית קטנה. שמות הנספים רשומים באנדרטת זיכרון בכיכר הכפר. Ziros lake   לא רחוק מארטה (15 ק”מ) תוכלו לגלות אגם טבעי קטן ויפה ואגם.  Roman Acqueduct אקוודוקט מעניין מהתקופה הרומית תוכלו לראות ליד הכפר Agios Georgios .  בדרך לצומרקה נפגוש את הכפר  Vourgareli  הנמצא במרחק 58 ק”מ מארטה. עוצרים בכפר הזה השוכן 780 מ’ מעל פני הים. בכפר מנזר עתיק Agios Georgios למי שמתכנן טיול עומק בצומרקה יש כמה מלונות מומלצים לשהייה: “Rouista” “Villa Sofia” ו “Theasis”. Melissourgi כפר ציורי – 75 ק”מ – מפלי מים, נהר זורם וטברנה – תמיד פתוח. מלונות מומלצים שאהבנו : “ Agathi” hotel” ו – “Orizontes Tzoumerkon Resort”  בצומרקה ביקור בכפר Katarraktis village ליד שני המפלים הגדולים הזורמים ממי הפשרת השלגים (מרץ אפריל) וגם מנזר עתיק ואקוודוקט קדום ישלימו לכם את התמונה. לינה מומלצת: Guesthouse Katafygi Agnanta village היה כפר גדול שננטש ברובו, מצא בלב טבע ירוק והנהר חוצה אותו. כאן ניתן לראות איך מכבסים ומנקים שטיחים בדרך המסורתית במי הנהר. >> מלון מומלץ “Theasis – igloo”
רפטינג הנהר הגדול אראכטוס Arachthos מאפשר רפטינג מרשים המתחיל באזור גשר פלאקה (שהתמוטט) עובר בקניון מרשים ועלותו 35€ לאדם. עוד פעילויות אפשריות פופולריות באזור, טיפוס הרים ורכיבה על סוסים לאורך הנהר.
אם יוצא לכם לבלות בעיר, אל תפספסו ביקור בקונדיטוריה/קפיטריה “Portatif” ללקק את האצבעות. או אוהבי הפיצה בפיצרייה Pizzeria-Mario יש בעיר מסעדות רבות, בתי קפה, ברים וטברנות לרב.
>> אירועים וחגיגות בארטה

baner insu 21

מלונות בארטה>> ללא עמלות 

מקומות בסביבה הקרובה: צ’ומרקהפרבזהפארגהלפקדה יאנינה

face    utube L     הצטרפו  לקבוצת “מטיילים ביוון” בפייסבוק

       Θεοχάρης Ν. Βαδιβούλης *
       Δικηγόρος – Γραφολόγος
    Καραπάνου 3-5, Άρτα – 47132
τηλ-φαξ: 2681306706, κιν: 6955475476

                                          

Comments are closed