קוואלה/קוולה – Kavala

קוואלהkavala  אם החלטתם לטייל ביוון הצפון מזרחית, מומלץ להתחיל את הטיול  במרחק של כ – שעה וחצי  נסיעה – 153 ק”מ – מסלוניקי בירת חבל מקדוניה, בעיר קוואלה. סעו בכביש המהיר (בקור בחלקידיקי תשאירו להזדמנות אחרת)  אגנטיה, אבל מומלץ לסטות מעת לעת מהכביש המהיר ולבקר בעיירות החוף. העיר קוואלה – Kavala השוכנת בצפון מזרח יוון.  משתרעת לרגלי הרכס של הר סימבולו – Symvolo ובה נמל מרכזי ששימש את האזור כולו. קוולה/קוואלה הציורית מתגלה לבא בשעריה בשיא יופיה ממעלה הרכס לפני ה”גלישה” לעיר – מומלץ לעצור בתצפית לפני שנכנסים לעיר – מהתצפית מתגלה המראה של העיר היפיפייה הבנויה על המדרון שעל לשון יבשה החודרת אל תוך הים, הנמל, המבצר שלמעלה והעיר החדשה שמסביב.

_REM0481-Edit

סיור סביב העיר העתיקה (Panayia) יחשוף בפנינו מספר אתרים ביניהם, הטירה, האקרופוליס, והמגדלור הישן בסוף רח’ תאודורו Pavlidou ,ציון דרך בעיר העתיקה הוא כיכר מוחמד עלי, הנשלטת על ידי הפסל שלה, הממוקמת בין “konaki” (ביתו שנבנה בסוף המאה ה -18) והכנסייה של Panayia, שנבנתה בשנת 1965 על חורבות ישנות יותר לאחר התקופה הביזנטית. סיור סביב רחוב עלי מוחמד יוביל אתכם לרובע העתיק ביותר של העיר וההזדמנות לבקר במסגד חוסיין ביי. בחלק המודרני של העיר קוולה Kavala , מקור הגאווה של העיר הוא העבר המשתקף בארמונות הניאו-קלסיים. בקוואלה תוכלו למצוא גם חופים מרהיבים עם מי קריסטל צלולים, מראות נוף נפלאים, אפשרות לנופש מרגיע באי הקרוב תאסוס Thassos וטעמים בלתי נשכחים של אוכל ים תיכוני במטבח יווני טעים, מגוון וצבעוני עם ניחוחות אוריינטלים מהתקופה העותמאנית.

_REM0516

קוואלה נודעה בעבר כמרכז ייצור מפורסם לטבק,  ומחסני הטבק הגדולים מעוררים את הזיכרון לעבר רחוק כאשר בורגנות עשירה שלטה בעיר ואלפי עובדים התפרנסו מתעשייה זו. אפשר כמובן לבקר במוזיאון הטבק אשר בו מתועד העניין בהרחבה. ברחבי העיר מבנים ענקיים ששמשו את תעשיית הטבק חלקם הפכו למבני ציבור, מרכזי קניות ומלונות, חלקם האחר מחכה לעדנה. המבקר בקוואלה יביט למבני הענק הנטושים ולא יבין את משמעותם, אולי לאחר ביקור במוזאון. שדרת דקלים מוליכה אל הנמל, סביבו מבנים מודרניים וטברנות דגים וסירות הדייגים משתקפות במים התכולים. נקודת המפגש הפופולרית ביותר של קוואלה היא כיכר אלפתריאס ומדרחוב Megalou Alexandrou ההומה מציע חנויות אופנתיות, בתי קפה, ברים, כמו גם מחסן טבק שהפך למרכז קניות. קרוב לכיכר אלפתריאס שוכנת שכונת הנוף הישנה של אגיוס ניקולאוס, שבו גם נמצאת כנסיית homonymous. על השרידים של עמוד עתיק וניתן לראות את מה שעל פי המסורת המקומית, אמורה להיות טביעת הרגל של שליח הנצרות פאולוס, עת ביקר לראשונה במקדוניה._REM0512 בעיר מבנים היסטוריים רבים אשר חלקם הוסב לשימושים מגוונים וחלקם הפך למוזיאונים. בין המבנים הבודדים שנותרו על כנם הוא ביה”ס היהודי אשר נתרם ע”י היהודי האחרון לפני שעזב את העיר יוסף מבורך, ובכניסה לבניין מוצב לוח שיש המעיד על כך. מומלץ לבקר במוזיאון הטבק שבקוואלה :  www.tobaccomuseum.gr  טל.    30-2510-223344. עוד אתרים השווים ביקור: העיר העתיקה, שיטוט בסמטאות האבן שבין החומות המספרות את ההיסטוריה של העיר, המסגד שבנה מוחמד עלי והכיכר שעל שמו. הכנסיה הקדושה ע”ש “פאנאיה” והמגדלור. המבצר “הטירה של קוואלה” מהחומות נשקף הנוף המרהיב של קבלה והנמל. בין לבין, אפשר לקפוץ לשוק הססגוני של העיר, לעצור באחת הטברנות הרבות או הקונדיטוריות הרבות. האזור המסחרי של קוואלה מרוכז ב 2 רחובות מרכזיים, ווניזלוס ואומוניה ובמדרחוב “אלכסנדר הגדול” מגאלו אלכסנדרו- תוכלו למצוא את הקניון של קוואלה הנמצא בתוך מבנה עתיק ששימש את תעשיית הטבק שהייתה מרכז החיים הכלכלי של העיר. ריכוז גדול של טברנות, מסעדות ובתי קפה תמצאו על הטיילת בקרבת הנמל, עכשיו תוכלו ליהנות מהטעמים הנהדרים של האוכל היווני האיכותי. מאכלי ים ודגים טריים, מטעמים ים תיכוניים וקינוחים בלתי נשכחים. למשכימי קום, מומלץ להגיע לנמל הדייגים לראות את סירות הדייגים המגיעות עם שללם אל הרציף. להביט “להמולה” הססגונית המתהווה בתהליך המכירה של הדגים ולהקשיב לקריאות השחפים החגים מעל. מה שנשאר עכשיו לפני שנפרדים זה להכנס לאת הקונדיטוריות בסביבה ולקנות את העוגיות המפורסמות של קוואלה, הקורביאדס, העשויות שקדים בטעם המושלם – להקפיד ולבקש את אלה של “Nea Karuali hill” .

קבלה – צפון מזרח יוון – מבט לנמל ולמבצר

                   

מלונות בקוולה   ללא עמלות הזמנה: >> לפרטים והזמנה  מלון מומלץ בקוואלה : Galaxi

רציתם לשאול? מוזמנים לפנות בכל נושא הקשור לטיולים ליוון >> יצירת קשר

איך מגיעים? לטיול פרטי מאורגן לקוואלה וצפון מזרח יוון כולל:  סלוניקי – האי תאסוסקסנטידרמהאגם קרקיני הטיול ילווה ע”י פיקו  מבורך  ניתן לפנות בטלפון  054-7577750 .או : צרו קשר     >> לעוד פרטים בנושא טיולים מאורגנים  

Comments are closed