האי קורפו- Korfu

האי קורפו – Korfu – קרקירה, Kerkyra ע”פ המקומיים – הוא אחד האיים הגדולים של יוון, שוכן בצפון מערב יוון . קורפו הוא אחד מהאיים היוניים – איי הים היוני – הוא האי הצפוני ביותר בצד המערבי של יוון וקרוב לחוף האלבני אל מול עיר הנופש האלבנית סרנדה. בקבוצת האיים היוניים Ionian islands נוכל למצוא את האיים, זקינטוס, קפלוניה, לפקדה, פקסי Ithaca והאי קורפו הם הגדולים ועוד 6 איים קטנים, אנטיפקסי Antipaxi, אריקוסה Erikousa, מטראקי אוטוני Othoni מגהניסי Meganisi והאי המדברי סטופדס Strofades שמדרום לזקינטוס. בכל קבוצת האיים הזו תוכלו למצוא מזג אוויר נח בקיץ, שרותי תיירות מפותחים המציעים מלונות ברמה גבוהה אתרי צלילה, ספורט ימי, אירועי תרבות אתרים הסטורים ומוזיאונים.

greece 160204 112

האי קורפו זכה לפרסום עולמי בעקבות פרסומו של הספר “משפחתי וחיות אחרות” שכתב הזואולוג ג’ראלד דארל. לאי גם היסטוריה ארוכה, המטייל באי יכול לחוש את סמני הדרך שהותירה ההיסטוריה המפוארת , היסטוריה הנמשכת לאורכן של מספר תרבויות. קורפו אינה דומה לשאר יוון בכך ששמרה על צביונה במשך מאות השנים. קורפו הצליחה להתחמק מהשלטון העות’מאני שלא הותיר באי סימנים. מה שאפשר כן להבחין באופן ניכר זה בהשפעות שהותירו באי קורפו תקופות שלטון שונות, כמו התקופות הוונציאנית, הצרפתית והבריטית. בכל הקשור ליהודים, לשואה ולמורשת יהדות יוון. בבירה העתיקה קורפו/קרקירה סיור בסמטאות הקסומות יוביל לכמה אתרים שאסור לפספס ביניהם בית הכנסת המרשים. המצודה העתיקה מרשימה בשעות הערב וארוחה באחת הטברנות תשלים את החוויה. בכפר Gastouri נמצא ארמון אכיליון – Achillion Palace המדהים ששימש בעבר את הנסיכה האוסטרית אליזבט ובו פסל אכילאס ונקודת תצפית אל עבר הים והחוף האלבני, . דרך יפה בתוך היער תוביל את המטייל אל עמר Roppa ואתר הנופש של פאלוקסטריצה. מכאן גם אפשר לצאת לשייט קצר. הכפרים שעל ההר יפגישו אתכם עם המקומיים ועם נופים מרהיבים – כולל תצפית “בלה ויסטה” התצפית היפה ביותר באי. הכפר הציורי מקראדס Makarades שבקורפו מתמחה במוצרים המבוססים על תעשיית הזיתים וכן מפורסם בייצור תכשיטים שיהוו מזכרת נחמדה. סיור בחלקו הצפוני של האי קורפו מתחיל בדרך ההררית על כביש החוף המזרחי של קורפו, הדרך משופעת בנקודות תצפית – לא לפספס את קולורה וקלאמי, בקלאמי התגורר ג’רלד דארל מחבר הספר “משפחתי וחיות אחרות” .

33

בהמשך הדרך יורדים לטיילת היפה של הכפר קאסיופי ולחוף הים המרהיב. ביקור אפשרי בכפר הרפאים הנטוש פרית’יה Peritheia הממוקם בפסגת הר פאנוקראטור Panokrator הכפר אשר ננטש לפני כ- 200 שנה בשל מחלה שפרצה בכפר מהווה נקודת תצפית מרהיבה לנוף הנשקף. אפשר לסיים את הסיור בצד הזה של קורפו בעיירה סידארי שם תהנו מתופעת טבע מרשימה של מי הים היוצרים תעלות תכולות בסלע הגיר הלבן המקומי. פנים רבות לקורפו וגם בדרום האי – הפחות מפורסם מדרומו ופחות מתוייר, המראות יפים והאותנטיות בכל הקשור לחיי המקומיים ולקשר עם התושבים מצדיק ביקור. אתרים ששווים ביקור בדרום קורפו כוללים בין השאר את מפרץ איוס גורדיס היפיפה, העיירה סנט מתאוס וכפר הדייגים “מסונגי”. מכרות המלח והעיירה לפקימי אותה חוצה הנהר שעל גדותיו טברנות ובתי קפה לרב. כמו שכר ציינו לקורפו יש המון מה להציע, אפשר לקחת יום טיול של הפלגה לאיים הקרובים פאקסוס (שעה וחצי של הפלגה מנמל העיר קורפו עד לבירה גאיוס בנקסוס) ואנטי פאקסוס כולל ביקור במערות הכחולות. סיום נאה של יום כזה כדאי לבלות בGaios בירת האי פקסוס Paxos . עיר הנמל הזו הומה בעונה תיירים מכל העולם הנמל עשרות יאכטות והמסעדות והברים מלאי שמחה. אפשר משם, בשעה של הפלגה נוספת להגיע לעיר היפה והצבעונית פארגה לידה “אי הבתולה” המפורסם. למשפחות המגיעות לאי מציע קורפו פארק מים מדהים – 7 ק”מ מחוץ לעיר – המשתרע על שטח של כ – 70000 מ”ר. וכולל בתוכו את מיטב האטרקציות. אפשר ושווה לתכנן טיול של כמה ימים באי קורפו. בשנים בהם יש טיסות ישירות מהארץ אפשר לשלב גם “קפיצה” קטנה לאלבניה, ביקור בערי החוף פארגה וסיבוטה בשילוב שיט מהנה סביב האי.

greece 160204 215-2
בכל הקשור לקהילה היהודית ולשואה: מספרים כי הנוסע היהודי רבי בנימין בן יונה ביקר באי במאה ה – 12 ופגש שם יהודים. בתקופה הוונציאנית התרכזו היהודים במספר רובעים שיוחדו להם. מספר היהודים בקורפו גדל בתקופת גירוש ספרד, ואח”כ גירוש פורטוגל אז הגיע חלק מהמגורשים גם לקורפו. “העולים החדשים” ממסים להתערות עם היהודים הוותיקים – הרומניוטים. בתקופה הוונציאנית בידלו את היהודים משאר האוכלוסיה ע”י לבוש מיוחד וגזרות אחרות עד לסיומו של השלטון הוונציאני ומעבר קורפו לשליטה צרפתית בשנת 1807. התקופה הבריטית החלה ב 1814 וגם אז נפגעו זכויות האזרח של היהודים. בשנת 1864 מסופח האי ליוון והיהודים זוכים במלוא הזכויות האזרחיות. האוכלוסייה היהודית בקורפו מגיעה ל 5000 נפש בשנת 1891 אולם בתקופה זו היהודים סובלים מהתעוררות אנטישמית חזקה הפוגעת באורחות חייהם ומאלצת רבים מהם להגר לארצות אחרות. במלחמת העולם השנייה השתלטו הגרמנים על קורפו בעזרת בני בריתם האיטלקים, ביוני 1944 נשלחו היהודים למחנות ההשמדה, רק כ- 180 יהודים שרדו את השואה. חלקם הגדול היגר לישראל . כיום מתגוררים בקורפו כ-65 יהודים.

מלונות בקורפו להזמנה עצמאית וללא עמלה >> מלונות בקורפו 

אתרים קרובים>> זאגוריה >> לאחר סלילת הכביש המהיר אגנטיה, ניתן בזמן נסיעה סביר להגיע מזגוריה לאיגומניצה ולתפוס מעבורת לקורפו. ואם אתם בקורפו לקחת מעבורת ליבשת ולבקר בערי החוף: פארגה, פרבזה וסיבוטה.

Comments are closed