מנזרי מטאורה – Meteora

המנזרים התלויים ב מטאורה  – Meteora, תופעת טבע מרשימה המתבטאת בצוקים ענקיים הבולטים מעל המישור של חבל תסליה ביוון המאופיין במישורים רחבי ידיים. המבקרים נמצאים באזור מדהים מבחינת המראות הנגלים למבקר, על מצוקי הקונגלומרט האפורים בנויים המנזרים של מטאורה, מראות שאי אפשר לשכוח. כבר בדרך – אם מגיעים ממזרח – כאשר מתקרבים בנסיעה על הכביש הישר נגלית ממרחקים הצללית של מצוקי מטאורה, ככל שמתקרבים לעיירה קלמבקה הופכים המראות להיות יותר מוחשיים. הכבישים העולים מקלמבקה דרך הכפר קסטראקי מובילים בנוחות אל המנזרים.  

ההתיישבות הנזירית במטאורה החלה במאה ה 9. במאה ה – 11  מסעות הצלב גרמו לנזירים  למצוא מקומות מבודדים יותר. לאחר מכן החלו בהקמת המנזרים על המצוקים. המנזרים הוקמו ע”י נזירים סגפנים שחיפשו מקום להתבודדות ע”פ המסורת בנצרות האורתודוקסית שהחלה במאה החמישית והשישית באזור מדבר יהודה. תחילה השתכנו הנזירים במטאורה במערות וכוכים שבסלע ואט אט בעזרת תושבי הכפר קלמבקה החלו בונים את ה”מנזרים התלויים”.  במהלך המאה ה – 17 הגיעה ההתפתחות של קהילת הנזירים לשיאה. החלשות השלטון הביזנטי והתחזקות השלטון העותמאני לא היטיב עם אוכלוסיית הנזירים במטאורה, והניע אותם לחפש מקומות מאובטחים יותר.  בסביבות המאה ה – 17 ועד מלחמת העולם השניה כשהגרמנים שלטו ביוון, נמשך תהליך נטישה והרס של מנזרי מטאורה. כיום פעילים במטאורה 6 מנזרים בלבד (2 מתוכם לנשים).  הנזיר אתאנסיוס שמגיע מהר אתוס במאה ה – 14 מקים את מנזר מגאלו מטאורו שנבנה ב1356  ושוכן בחלק הצפוני של אתר מטאורה הופך מהר מאד למנזר החשוב ביותר. דרומית למנזר גראנד מטאורו נמצא מנזר איוס ניקולאוס הקיים מהמאה ה – 14. כמו כן פועלים עדיין המנזרים רוסאנו –  לזכרה ברברה הקדושה משמש מנזר לנזירות בלבד. מנזר איוס סטפאנוס  שוכן בקצה הדרומי  של אתר מנזרי מטאורה, צופה על העיירה קלמבקה, נבנה  בסוף המאה ה – 15 , נהרס בחלקו במלחמת העולם השנייה, ננטש  ואויש מחדש ע”י נזירות ב – 1961 .הגישה אליו קלה. מנזר איוס טריאדה – השילוש הקדוש – גם הוא בדרום אתר מטאורה, מבין המרשימים שבו, שימש כאתר צילום לאחד מסרטי ג’ימס בונד “לעינך בלבד”  עם חיים טופול שלנו. מנזר וולראם – מזרחית למגאלו מטאורו  מהמאה ה – 14 במקום קפלה בסגנון הר אתוס ציורי קיר של צליבת ישו. בשיא היו במטאורה 24 מנזרים בשנות השבעים של המאה הקודמת הוכרז אתר מטאורה כאתר מורשת עולמית ע”י אונסק”ו. אזור המנזרים התלויים של מטאורה מושך אליו מליוני תיירים בשנה מכל רחבי העולם והביקור באתר הוא ללא ספק חוויה שלא שוכחים המראות צבעוניים ומרהיבים שקשה לשכוח. את הלילה ניתן לבלות במלון בוטיק בכפר קאסטראקי ששוכן ממש לרגלי המצוקים, או במלון ב קאלאמבקה שם יש מבחר גדול של מלונות בכל הרמות, עד רמה של 5 כוכבים. הנוף המדהים הניבט אל הצוקים שממול והכפר הקטן שבניהם הוא חוויה בלתי נשכחת.

3

שעות פתיחה של המנזרים התלויים במטאורה

המנזר
שעות קיץ
שעות חורף
Great Meteoro
Metamorphosis
09:00-17:00
סגור בשלישי
09:00-14:00
סגור שלישי ורביעי
Varlan
09:00-16:00
סגור בחמישי
09:00-13:00
סגור בחמישי ושישי
Aiya triada
Holy trinity
09:00-17:00
סגור בחמישי
10:00-15:00
סגור ברביעי וחמישי
St. Stephen
Nunnery
09:00-13:30
15:30-17:30
סגור בשני
09:30-13:00
15:00-17:00
סגור בשני
Rousano
09:00-18:00
09:00-14:00
סגור ברביעי
St. nikolas
Anapafsas
09:00-15:00
סגור בשישי
 
 הזמנת מלונות עצמאית במטאורה
imagesB
הצעה לטיול – למטאורה והמנזרים התלויים וגם אל אגם פלסטירה והסביבה וגם חצי האי פיליון
היום ה-1 ……. שדה התעופה ווניזלוס Venizelos אתונה -למיה Lamia – קרדיצה Karditsa – ניאוחורי Neohori ( אגם פלסטירה) היום ה-2 ……. אגם פלסטירה Lake Plastira היום ה-3 …….. ניאוחורי Neohori – מורפונוני Morfovouni– קרדיצה Karditsa – פרסאלה Farsala – וולוס Vilos – וויזיטסה Vizitsa היום ה-4 ……. וויזיטסה Vizitsa – צאגאראדה Tsagarada- איוס יואניס Agios Ioanis – וויזיטסה Vizitsa
 
היום ה-5 ……. ויזיטסה Vizitsa – טריקרי Trikeri – וולוס Volos – מקריניצה Makrinitsa היום ה-6 ……. .מקריניצה Makrinitsa – חאניה Chania– מקריניצה Makrinitsa היום ה-7.…… מקריניצה Makrinitsa – שדה התעופה אתונה. תיאור המסלול עוזבים את שדה התעופה באתונה ועולים על הכביש המהיר אתונה סלוניקי, נוסעים צפונה ע”פ השילוט עד לפניה לעיר למיה – Lamia , בקרבת העיר למיה יש לבחור את הדרך לטריקלה Trikala – קרדיצה Karditsa חולפים על פני למיה הנמצאת עכשיו משמאל לך, ( למיה עיר שאין בה שום ייחוד המצדיק ביקור). בקרבת העירה קרדיצה Karditsa תמשיכו לנסוע בעקבות השלט המכוון לאגם פלסטירה Lake Plastira.
zagoria agam lo yadua

אגם פלסטירה

סעו לאורך אגם פלסטירה עד לעירה ניאוחורי Neohori שם תבלו את הלילה הראשון ממש על שפת האגם.  (מלון מומלץ)  את היום השני מומלץ להקדיש לטיול סביב האגם  Plastira ובסביבתו, האזור מציע אפשרויות מגוונות לבחירה , החל מהליכה בסביבה הקרובה, רכיבה על אופניים, שחייה באגם, ורכיבה על סוסים. את הערב השני  מומלץ לעשות  באותו המלון. היום השלישי  אחרי ארוחת הבקר, מעמיסים הציוד ויוצאים שוב לדרך . נפרדים מפלסטירה, מהמלון פונים שמאלה ונוסעים לכיוון קריאופיגי Kreopigi  צריך להמשיך בהתאם לשילוט המכוון ל מורפונוני Morfovouni > קרדיצה Karditsa, מקרדיצה ( שם אפשר לעצור לאתנחתא) המשיכו  לנסוע לכיוון פרסאלה Farsala , פרסאלה מפורסמת בייצור המתוקים, חלבות ( halva ) למינן – עוגות מתוקות, במיוחד חלבה “פרסאלון” . שווה לטעום ולהביא קצת הביתה.. יש עוד מגוון שלם של מתוקים המאפיין את המקום , תגלו בעצמכם. המקום לקנות זה אצל – ארחוניטיס Arhonitis. ממשיכים לנסוע לכיוון וולוס Volos – לא עולים על הכביש המהיר אתונה סלוניקי אלא ממשיכים כל הדרך לוולוס. אפשרות ללון בוולוס או ממשיכים בנסיעה וחוצים את העיר ברחובה הראשי ואחרי כ- 10-15 דקות תמצאו עצמכם ביציאה הדרומית של העיר.
 
נוסעים לאורך החוף עד לצומת ולשלט מילייס Milies פונים למילייס שמאלה ואחרי כ- 6 ק”מ תפנו שוב שמאלה למרכז הכפר חוצים את הכפר ולאחר כ-2 ק”מ נוספים תגיעו לכפר וויזיטסה Vizitsa. היום הרביעי וויזיטסה Vizitsa – צאגאראדה Tsagarada- איוס יואניס Agios Ioanis – וויזיטסה Vizitsa יוצאים מויזיטסה לכוון המורדות המזרחיים של רכס הפיליון. הכפר הראשון המומלץ לעצירה הוא הכפר טצאגארדה, בככר הכפר ליד הכנסיה עץ דולב ענק אשר זקני הכפר נשבעים כי הוא בן למעלה מ – 1500 שנים. במורד המדרגות מפכים מי מעין צוננים וראויים לשתייה. משם מתחילים בירידה לכיוון הצד המזרחי, למטה ניתן להבחין במפרצים תכולים ובעיירה איוס יואניס הממתינה עם שפע הטברנות שלה. משם אפשר לחזור דרך הכפר זאגורה. היום החמישי ויזיטסה Vizitsa – טריקרי Trikeri – וולוס Volos – מקריניצה Makrinitsa היום כדאי לטייל על החוף של מפרץ פגסטיקוס, יורדים לצד המערבי ונוסעים דרומה על קו החוף, חולפים ליד כפרי דייגים כל הדרך אל הכפר הציורי טריקרי ממש בקצה המרוחק הדרומי של הפיליון. ממול נשקף האי הגדול אוויה .היום השישי מקריניצה Makrinitsa – חאניה Chania– מקריניצה Makrinitsa עכשיו הזמן לבקר במקריניצה, הכפר היפיפה המשקיף על העיר וווס הנמל והמפרץ. משם לחזור לפורטריה ולטפס במעלה ההר לכפר האלפיני חאניה הסמוך לאתר הסקי ולצפות על הנוף. היום השביעי מקריניצה Makrinitsa – שדה התעופה אתונה
לעוד פרטים : צור קשר 
 
הזמנת מלונות במטאורה ובכל יוון >>  קישור  
 

כתיבת תגובה