הר האולימפוס – Olympus

שמורת הר אולימפוס Olympus
הר האולימפוס שוכן בחבל תסליה במרכז יוון היבשתית והגישה אליו יחסית קלה ופשוטה. ניתן להגיע ברכב בכביש המהיר אתונה-סלוניקי. או לנוע על דרכי הנוף, או באמצעות הרכבת ורשת מסילות הברזל המפותחת של יוון.

olympus2N litochoro1N litochoro

ניתן לנוע בדרכי עפר ויער או לטפס בשבילי הליכה מה שמבטיח הנאה מהנופים ומניחוח הטבע שמסביב. הר האולימפוס הוא הגבוה בהרי יוון ומגיע ל 2917 מטר. ההר מפורסם בעקר בגלל ההקשר למיתולוגיה היוונית ונודע כמקום משכנם של 12 האלים האולימפיים ששכנו על פסגתו משם נשקף נוף מרהיב שי יערות, ומים זורמים. 2 מסלולי הליכה עטורי נוף מובילים אל הפסגה, האחד מהכפר ליטוכורו הנמצא למרגלותיו ומוביל לערוץ אניפיאס – Enipeas Gorge ולאחר מסע שנמשך כ – 5 שעות מגיעים לפריאונה- Priona הנמצאת בגובה 1060 מ” תחנה לקראת העלייה לבקתה-רפיוג” ולפסגה.

יש גם כביש המוביל מהכפר ליטוחורו בדרך נופית עם מספר נקודות תצפית לנוף המרהיב עד לנקודה הזו 18 ק”מ של טיפוס על ההר לאחר נסיעה של 4 ק”מ ישנה נקודת בקורת שם תוכלו להתעדכן ולקבל מידע על השמורה. בפריאונה ניתן להצטייד במים ולהתעדכן לקראת העלייה לחלקו העליון של ההר. במקום גם מסעדה. שביל טיפוס נוסף נמצא בצידי הכביש המוביל לפריאונה – 4 ק”מ לפני פריאונה במקום הנקרא “Krtsia ” לאחר כ – 3 שעות הליכה (מפריאונה) מגיעים לרפיוג’, Petrostrougaהנמצא בגובה 1935 מ”. מנקודה זו, 3 שעות הליכה מגיעים למישור Mouses בגובה 2600-2700 מ”.מנוחה ולינה ב – 2 בקתות/רפיוג” : Giossos Apostolidis 2700 מ” ו – Cristos Kakalos 2650 מ” מנקודה זו הפסגה נמצאת לא רחוק אולם צריך לנקוט זהירות בגלל מזג האוויר המשתנה בפתאומיות – לשאול ולהתעדכן ברפיוג’. המסלול השני שהוא לא פחות פופולרי מתחיל בפריאוניה – מטפסים עד גובה 2060 מ” עד לרפיוג” של Spilios Agapitos משם, מרחק הליכה של 2.5-3 שעות הליכה מגיעים לפסגה.

כל ההכנות והתאומים לרבות הזמנת מקומות ברפיוג” מחויבים בהזמנה וסגירה מראש עוד לפני התחלת הטרק.

*המידע מבוסס על פרסומי השמורה כפי שפורסם במהלך שנת 2014

לרגלי האולימפוס על החוף מתפתח אזור תיירותי שמקבל בשנים האחרונות תנופה רצינית, ה”ריווירה של האולימפוס”  פייריה Pieria. בצל האגדות ובמיקום אסטרטגי בין צפון ודרום  מתפתח האתר רווי ההיסטוריה עוד מתקופת אלכסנדר הגדול. אי אפשר שלא להבחין בטירה של פלטאמונאס שנבנתה בשנת 1204 על חורבות מבצר ביזנטי.  גבולות הגזרה במערב הם הר האולימפוס והרי פייריה, במזרח קו החוף של הים האגאי, הר האולימפוס הוכרז בשנת 1981 כאתר מורשת. הריווירה יושבת על חופים חוליים ארוכים והמלונות בנויים לאורך החופים, מסעדות ושרותי תיירות. העיר המרכזית באזור היא קטריני הרחוקה 90 ק”מ משדה התעופה של סלוניקי.70 ק”מ מווריה 39 ק”מ מוורגינה.

מלונות מומלצים>> קוסמופוליטן    הזמנת מלונות >> בפייריה

כתיבת תגובה